Národný výstup na Kriváň
Kontakty
O obci....
Fotogaléria obce....
Samospráva....
Povinné zverejňovanie....
Obecný úrad....
Ako vybaviť....
Voľby....
Spoločenské organizácie....
Školy a vzdelávanie....
Zdravotníctvo....
Spoločenská rubrika....
Zaujímavosti v našej obci....
NOVINY
Revit. verejných priestr.....
Protipovodňové opatrenia
Obecný Internet


Dátum pridania: 13.09.2010        Počet zobrazení: 8110          tlačiť článok

Národný výstup na Kriváň

Vyvrcholením našej turistickej sezóny bol pre nás tak dlho očakávaný a plánovaný Národný výstup na Kriváň.

Vyvrcholením našej „turistickej sezóny „ J bol pre nás tak dlho očakávaný a plánovaný Národný výstup na Kriváň. Pri počiatku sme sa ani neodvážili dúfať, koľko záujemcov sa nám prihlási. A napokon sa stalo, že sme – hoci veľmi neradi – všetkým ani vyhovieť nemohli. Aby sme to nemali jednoduché, napriek tomu, že autobus bol po 3 dňoch od vyhlásenia oznamu o Výstupe na Kriváň a výlete na Štrbské pleso obsadený, prišli neobvyklé búrky.

I deň výstupu, 14. august,  bol od skorých nočných hodín v znamení hrozivých búrok na celom území Slovenska. Našťastie, výčiny počasia nikoho z účastníkov neodradili a ráno o 5,00 sme odchádzali v úplnej zostave od kultúrneho domu. Hromy blesky sa stratili nástupom rána a nás vítali Tatry, s nádhernou viditeľnosťou, takmer bez obláčika  na oblohe.

Takmer dvadsiatka Rybníčanov, stúpala od 8.30 hod. od Troch studničiek v pozvoľnom tempe ku Kriváňu. Očarení nádherou prírody, krásnym výhľadom, sme plní nadšenia a odhodlania smerovali k cieľu našej cesty a s menšími zastávkami zdolávali  takmer jeden a pol kilometrové prevýšenie. Unavení, ale s neopísateľnou radosťou, sme sa postavili okolo 13.00 hod.  ku dvojkrížu na 2.494 metrov vysokom národnom symbole Slovenska a Slovákov. Ceníme si odhodlanie každého jedného účastníka výstupu, napriek tomu, že niektorým fyzické sily postačili len tesne pod vrchol Kriváňa (a to nespomíname závrate z výšky). Pre väčšinu z nás to bola „prvotina“ výstupu na Kriváň. Mnohí z nás prekonali sami seba a za odmenu sa im naskytol nádherný a jedinečný výhľad.

Takže pri našom, v histórii Rybníka prvom organizovanom výstupe na Kriváň,

sa na jeho vrchol dostali: Milan Krištof, Bystrík Havran, Štefan Chlebo, Branislav Pálinkáš, Oľga Bajanová, Zuzka Harmadyová, Peter Struhár, Daniela Trňanová, Milan Havran, Jozef Švec, Štefan Ďurovič ml. Pre zaujímavosť uvádzame, že trasa od Troch studničiek na Kriváň sa zaraďuje medzi náročné a je 15 km dlhá. Plní nadšenia z výstupu (aby sme to nemali jednoduché) sme zvolili spiatočnú cestu smerom na Štrbské pleso. Táto trasa je taktiež náročná, má 21 km a zdala sa nám nekonečná... Po jej absolvovaní sme sa pri Štrbskom plese stretli s ostatnými účastníkmi zájazdu, ktorí trávili deň v jeho okolí. Absolvovali výlety na Popradské pleso, Hrebienok, Smokovce, sedačkovou lanovkou sa vyviezli na Solisko – počasie bolo vynikajúce a prialo nášmu výletu. Vo večerných hodinách sme cestovali vo veselej nálade domov do Rybníka a napriek našej únave, v autobuse znel spev a gitara. Spoločnú fotografiu, pri Jánošíkovej kolibe za Liptovskou osadou, nám na záver nášho výletu urobil p. Milan Havran. Národný výstup  sa opäť zaradil k úspešným podujatiam s veľkým záujmom a jeho účastníci sa už tešia na ten budúcoročný. Rybničania si však do budúcnosti plánujú i ďalšiu métu, a to výstup na Rysy J.

                                                                                  Ing. Daniela Trňanová

Fotogaléria - Národný výstup na Kriváň 2010


Súvisiace odkazy: FS Krivín, Spevokol Rybničan, OZ Spirit, ZO Jednoty dôchodcov Slovenska, Vinohradnícky spolok Rybník, TJ Družstevník Rybník, ZO Automotoklub, Stolnotenisový klub, Poľovnícke združenie, Skupina ŠvecBand,


Náhodná fotografia

powered by 3d panorámy