Oznam - Ako vybaviť pohrebný obrad

Dátum: 05.06.2023
Oznam - Ako vybaviť pohrebný obrad

Čo je potrebné k pohrebným obradom?

Ak nastalo úmrtie v nemocnici

Budete kontaktovaný personálom z nemocnice, ktorí vám poskytne všetky informácie o úmrtí a o mieste, kde bol zosnulý prevezený (patológia). Vtedy stačí prísť do pohrebnej služby a dojednať príslušné náležitosti o poslednej rozlúčke.

Ak nastalo úmrtie doma

• V prvom rade je potrebné zavolať lekára(pohotovosť – č. tel.: 155 alebo 112).
  • Po vykonaní tejto prehliadky odporúčame kontaktovať pohrebnú službu. Takisto pripravte oblečenie pre zosnulého, v ktorom bude pochovaný.
  • Ak využijete služby pohrebníctva pri vybavovaní úmrtného listu, nemusíte ísť na Matričný úrad  pohrebníctvo vybaví úmrtný list za vás. V pohrebníctve predložíte nasledovné doklady:
    • 3 kópie listu o prehliadke mŕtveho, ktoré vydá lekár,
    • občiansky preukaz zosnulého,
    • občiansky preukaz osoby, ktorá vybavuje pohreb.

Ak máte záujem o cirkevný pohreb:

• Kontaktujte Farský úrad Rybník č. 0909 250 500
  • Dohodnete si dátum a čas pohrebného obradu (sv. omše, modlenia)
  • Organistu zabezpečuje Farský úrad (v prípade ak máte záujem o vlastného organistu je potrebné vopred informovať Farský úrad).

Následne kontaktujete Obecný úrad Rybník tel. č0911 420 770 - matrikárka Mgr. Lenka Kubasová

Matrikárke obce oznámite:

• údaje o zomrelej osobe
  • termín pohrebných obradov
  • informácie na hlásenie do obecného rozhlasu
  • stručné informácie na spracovanie smútočného príhovoru, ktorý je súčasťou pohrebných obradov
  • pohrebných obradov sa zúčastňuje okrem pána farára matrikárka obce
  • je zvykom zahrať obľúbenú pieseň zosnulej osoby na konci smútočného obradu.

Obec Vám poskytne:

• tlačivo o účasti na pohrebe (pre zamestnávateľa)
  • tlačivo - podklad pre rečníka na pohrebných obradoch, kde uvediete aj Vaše želanie, ktoré bude súčasťou rozlúčky
  • vyberiete obľúbenú pieseň zomrelého, ktorú je zvykom hrať na konci smútočných obradov
  • na protipodpis kľúče od domu smútku, ktoré je potrebné odovzdať po ukončení obradu a uzamknutí domu smútku späť pracovníčke obecného úradu
  • ozvučenie, zabezpečenie hudby a speváka
  • zaplatíte poplatok za prenájom domu smútku v sume 30 € (v sume je zahrnuté: energie – chladnička, upratovanie a príprava domu smútku na obrady, odmena speváka)
  • v dome smútku je stojan na fotografiu zosnulého (veľkosť A4)
  • pre najbližšiu rodinu je priamo pri vchode k domu smútku rezervované jedno parkovacie miesto (ostatné na parkovisku oproti), vyhradené miesto pre obec a farský úrad prosím nechajte voľné.